مانور آمادگی در برابر بحران سیل منطقه جنوب غرب کشور
1400/08/26

مانور نمرینی آموزشی منطقه جنوب غرب کشور با مخاطره سیل در تاریخ 1400/8/18 در استان لرستان شهرستان پلدختر با مشارکت شرکت های صنعت آب و برق استان های یاری رسان خوزستان، کرمانشاه و ایلام برگزار گردید. این رزمایش با حضور مدیر کل و کارشناسان محترم دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو و همچنین  جمعی از مسئولین دستگاه های امینتی، انتظامی، هلال احمر و آتش نشانی استان انجام گردید.

130 نفر در قالب 15 اکیپ از استان های یاری رسان در شش نقطه در منطقه گل گل و جایدر واقع در شهرستان پلدختر با تجهیزات لجستیکی کامل از جمله جرثقیل، بالابر، خودروهای کمک دار، تانکر آبرسان، خودروهای آزمایشگاه سیار کنترل آب، یبل مکانیکی، تجهیزات جوشکاری، پمپ های لجن کش و .... حضور یافتند.
مقر فرماندهی عملیات مانور در شرکت آب و فاضلاب شهرستان خرم آباد قرار داشت و کمیته های پشتیبانی، برنامه ریزی، عملیات، اطلاع رسانی و ایمنی و امنیت نیز با تشکیل جلسه اضطراری و ارائه گزارش به فرماندهی عملیات، در این مانور انجام وظیفه نمودند. در این مانور آسیب پذیری ها مورد بررسی قرار گرفته و احداث شبکه توزیع برق، اصلاح و رگلاژ شبکه، نصب کامل پست هوایی، دیزل ژنراتور سیار، نشت گاز کلر، تخلیه آب و تست تجهیزات فوق توزیع برق، ایجاد دایک حفاظتی ایستگاه پمپاژ و تخلیه تجهیزات ایستگاه مورد توجه قرار گرفت.
از مهم ترین اهداف مورد نظر اجرای این مانور را می توان افزایش توانمندی برای مقابله هوشمندانه در برابر مخاطرات طبیعی به ویژه سیل، بررسی میزان اثر بخشی و کارایی برنامه های آمادگی و مقابله، ایجاد هماهنگی لازم بین دستگاه های صنعت آب و برق، تمرین هماهنگی بین سایر سازمان ها و مردم، تمرین خدمت رسانی، اسکان اضطراری، ایجاد مهارت و اعتماد به نفس در همکاران و شناسایی نقاط ضعف و قوت، مبادله دانش و تجارب بین اعضای شرکت کننده در مانور، برآورد کیفی و کمی تجهیزات و امکانات اشاره کرد.