در تمام سوانح طبیعی یکی از نخستین نقاط تاثیرپذیر سامانه‌های آب و برق هستند
1393/12/19

مهندس "میثم جعفرزاده" در آیین گشایش نخستین همایش سالانه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در صنعت آب و برق که با حضور وزیر و قائم‌مقام وزیر نیرو در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اظهار داشت: صیانت از زیرساخت‌های اساسی ملی در تمام کشورها به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته از اولویت بالایی برخوردار است؛ به‌گونه‌ای که تمام کشورها راهبرد مشخصی در این زمینه تولید و هر سال به به‌روزرسانی آنها اقدام می‌کنند.
وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران نیز بی‌گمان تحقق و حفظ رهاوردها و دستاوردهای انقلاب اسلامی، نیازمند دفاعی همه‌جانبه و توجه به طبف وسیعی از اقدام‌ها و مولفه‌های قدرت ملی به‌صورت عامل و غیرعامل است و افزون‌بر ابعاد نظامی، سایر ابعاد دفاعی همچون دفاع غیرنظامی و دفاع غیرعامل را نیز می‌طلبد؛ چراکه قوه قهریه و دفاع نظامی درواقع آخرین راهبرد و راهکار برای دفاع از یک کشور محسوب می‌شود.
به‌گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو ایران به دلیل داشتن موقعیت خاص ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک در سطح منطقه و جهانی،افزون‌بر اینکه همواره در معرض تهدیدهای ناخواسته‌ای قرار داشته و دارد، از منظر سوانح طبیعی نیز هر روز با آثار مختلف آن در جای جای کشور دست‌وپنجه نرم می‌کند.
وی اظهار داشت: در این میان، صنعت آب و برق به دلیل ماهیت تاثیرگذار در سطح ملی و تامین خدمات مردم و سایر دستگاه‌های اجرای کشور از اهمیت و اولویت بسیار بالایی برخوردار است؛ به‌گونه‌ای که چه در تهدیدهای ناشی از جنگ و چه در سوانح طبیعی، این زیرساخت‌ها باید در کمترین زمان ممکن فعالیت خود را از سر بگیرند.
وی تصریح کرد: در تمام سوانح طبیعی یکی از نخستین نقاط تاثیرپذیر،سامانه‌های آب و برق هستند به‌گونه‌ای که با قطع ماموریت آنها عملا تمامی فعالیت‌ها فلج خواهد شد و تجربه سالیان اخیر نشان داده است که داشتن برنامه و دستورکار از پیش تعیین‌شده، نقش بسزایی در تسهیل مدیریت بحران‌های ناشی از سوانح طبیعی دارد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو سپس با بیان اینکه اکنون پس از گذشت شش سال از آغاز رسمی فعالیت این دفتر که پایه‌گذار آن مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو بوده است، به همت تمام مدیران و دست‌اندرکاران این صنعت، جایگاه مطلوب در کشور را پیدا کرده است؛ اگرچه هنوز تا شرایط ایده‌ال فاصله وجود دارد، افزود: با توجه به مشکلات موجود کشور، می‌توان فعالیت‌های حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در وزارت نیرو را با توجه به نوپایی آن به‌صورت برجسته لمس کرد.
به‌گفته وی، این همایش بر آن است که باری را که همکاران ما در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل چه در صف و چه در ستاد با مشقت‌های فراوان آن را به دوش کشیده‌اند، با نگاهی واحد و علمی به ساحلی امن هدایت کنند.
نخستین همایش سالانه مدیریت بحران و پدافندغیرعامل در صنعت آب و برق امروز با حضور مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو، مهندس "ستار محمودی" قائم‌مقام وزیر نیرو و نیز معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیران عامل و دست‌اندرکاران دفاتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو در محل پژوهشگاه نیرو برگزار شد.
این همایش یک‌روزه با رویکرد تامین خدمات پایدار در صنعت آب و برق با حضور مدیران ارشد کشوری و وزارت نیرو در حوزه‌هاي موضوعي مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE برگزار شد.
محورهای این همایش شامل موضوع‌هایی همچون مدیریت بحران و پدافند غیرعامل با رویکرد بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف، الگوهای عملیاتی اطلاع‌رسانی حوادث و سامانه‌های ارتباطی ایمن، همبستگی علوم مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE، بررسی اثر تهدیدهای نوین (سایبری، زیستی، گرافیتی و الکترومغناطیسی)، الگوهای ریسک، آسیب‌پذیری، امنیت و پایداری و استانداردها، دستورالعمل‌ها و ضوابط فنی ذکر شده است.
از دیگر محورهای این همایش می‌توان به روش‌های نوین مقاوم‌سازی سازه‌ها و تاسیسات، مدیریت کمی و کیفی ارایه خدمات در شرایط اضطرار، نقش الگوی مناسب ساختار سازمانی و بررسی تطبیقی کشورهای در حال توسعه اشاره کرد.